peníze

SZP podepsal nové kontrakty na plyn, které pokryjí 65 % spotřeby

Slovenský plynárenský průmysl (SZP) podepsal kontrakt na dodávky norského zemního plynu potrubím, který by měl pokrýt přibližně 32% roční spotřeby. Další smlouvu SZP podepsal na dodávky zkapalněného zemního plynu loděmi, přičemž spolu by tyto kontrakty měly zajistit od června asi 65% spotřeby. Na páteční tiskové konferenci o tom informoval ministr hospodářství Richard Sulík (SaS) společně s generálním ředitelem SPP Richardem Prokypčákem.

„Společnost SZP včera (26.5.) uzavřela smlouvu na dodávky norského plynu do konce příštího roku, které pokrývají 32 % spotřeby a rovněž uzavřela smlouvu na dodávky plynu LNG,“ řekl Sulík. SZP má podle ministra zároveň zajištěno přečerpávání plynu v Chorvatsku, Belgii, Itálii, ale iv Anglii, což mu umožní přečerpat a dostat do plynovodů každý měsíc jeden až dva LNG tankery.

Od začátku června tak podle ministra Slovensko snížilo závislost na ruském plynu o 65 procent. „Toto je maximum, kterého se dalo nyní dosáhnout. Pracujeme i na dalších možnostech, které sice jsou, ale je to stále těžší a náročnější. Zároveň ale v plném rozsahu kupujeme i plyn z Ruska,“ zdůraznil Sulík.

Na Slovensko tak v současnosti proudí výrazně více plynu, než jaká je spotřeba, ale ministerstvo usiluje urychleně naplnit zásobníky. Za normálních okolností by SZP vtlačoval do zásobníku každý den něco přes čtyři miliony metrů krychlových (m3) plynu, aktuálně je to šest milionů av červnu ministr počítá s uskladněním více než devět milionů m3 plynu denně. „Pokud to takhle půjde dál, tak 10. července bude mít SZP v zásobníku tady na Slovensku veškerý plyn, který potřebuje na celou tuto zimu,“ dodal Sulík.

Blue double exposure of money coins stacking with bar graph for financial and investment business concept.

Roční spotřeba zemního plynu na Slovensku se pohybuje kolem 5,5 miliardy metrů krychlových (m3) a dosud byla více než z 85 % pokryta dodávkami z Ruska. Diverzifikace zdrojů zemního plynu, ale i ropy, se stala po napadení Ukrajiny ruskými vojsky prioritou většiny států EU. SZP, který pokrývá téměř 70 % odběratelů plynu na Slovensku, se už podařilo dovézt pro Slovensko dva tankery se zkapalněným zemním plynem (LNG) z USA. Tuto transakci podnik připravoval již od října loňského roku.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat