peníze

Kryptoměny jsou v BEAR marketu

Bear market se nazývá trh, kdy podkladové aktivum klesá. Je tak pojmenováno již několik desítek let z té logiky, že medvěd jako zvíře útočí shora dolů. Opak je bull market a tedy býčí trh, kde zase naopak býk jako zvíře útočí zdola nahoru.
Kryptomeny už nějakou dobu klesají a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom něco mělo změnit. Klesá hlavní kryptoměna Bitcoin i ostatní kryptomeny jako Ethereum či Cardano. Je to ovšem jen cyklus nebo se jedná o značnější problém?

Za vším hledej akciové trhy a FED
Kryptomeny samozřejmě nejsou jediné, které klesají. Ve velkém klesá i akciový trh v čele s akciemi a indexy. Za tímto celým stojí americká centrální banka zvaná také FED. Ta totiž může používat přímé nástroje, které mají velký dopad na trhy. Těmi nástroji jsou :

  1. Úrokové sazby
  2. Kvantitativní uvolňování / kvantitativní „tightening“

Toto jsou přímé nástroje, kterými FED umí manipulovat trh. Po březnu 2020 kdy se trhy ve velkém zhroutily a lze říci, že celý svět byl v karanténě, tak FED aby podpořil trhy, tak poslal úrokové sazby na nulu. Zároveň začít pouštět do oběhu 120 miliard dolarů měsíčně plus různé další šeky a pobídky k podpoře jak ekonomiky, tak lidí a rodin.
T
oto celé vyustilo do dnes již dvouciferné inflace a FED zde má přesně opačný problém. Úroky musí zvyšovat a peníze, které za tyto měsíce natlačil musí postupně brát z trhu aby inflace směřovala níže. Cíl inflace byl 2% a momentálně se pohybujeme nad úrovní přes 10%.

Stock image of a young woman, wearing glasses, surrounded by computer monitors in a dark office. In front of her there is a see-through displaying showing a map of the world with some data.

Právě z tohoto důvodu trhy nyní klesají a ty nejen kryptomenové. Samozřejmě důvodů je vždy více, ale toto jsou ty nejsilnější argumenty. Zatímco FED bude dělat takovou politiku aby stlačit inflaci na nižší čísla, tak můžeme čekat, že i kryptoměny budou nadále klesat.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat