peníze

Členové bankovních rad centrálních bank jednali v Tatrách

Členové bankovních rad centrálních bank Slovenska a Slovinska se v pátek setkali ve Starém Smokovci. Hovořili o aktuálních ekonomických tématech, měnové politice, stabilitě finančního sektoru a také o finanční gramotnosti a vzdělávání. TASR o tom informoval mluvčí Národní banky Slovenska (NBS) Peter Majer.

Středobodem diskuse o budoucím očekávaném růstu cen byla i vysoká míra inflace, ceny energií či situace na trhu práce. „Shoda panuje při pohledu na hlavní příčiny, kterými jsou negativní vliv války a pokračující oživení ekonomiky po pandemii. Tyto dva faktory ženou ceny surovin, energií a potravin směrem vzhůru v celé eurozóně,“ konstatoval Majer.

Druhým důležitým tématem bylo úvěrování obyvatelstva a podnikatelského sektoru v prostředí příchozích vyšších úrokových sazeb. Hovořilo se o efektech přísnějšího nastavení měnové politiky, kondici finančního sektoru a rizicích do budoucna.

Office – documents, ring binders, laptop, pen and calculator

Finanční gramotnost a vzdělávání podle mluvčího NBS vnímají obě centrální banky jako strategickou prioritu a součást své společenské odpovědnosti navzdory tomu, že to není povinnost vyplývající z jejich mandátu. „Vyšší gramotnost chrání nejen samotné spotřebitele a rodinný rozpočet, má pozitivní efekt i na stabilitu celého finančního sektoru z dlouhodobého hlediska,“ dodal Majer.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat