peníze

Hypotéka začíná být pro mnohé Američany nedostupnou

Základní úrokové sazby Fedu ve Spojených státech rostou, jelikož centrální banka se tímto způsobem snaží zakročit proti inflaci. Sazby jsou aktuální na úrovni 1%, přičemž do konce roku by se podle tvrzení Fedu mohly vyšplhat až k 2,5%. Americké sazby na 30letých hypotékách byly začátkem 2022 na úrovni kolem 3%, dnes se přehouply přes 5%-ní hranici a atakují 5,5%. A to by mělo ještě docházet ke zmiňovanému růstu základních sazeb do konce roku.

Realitní trh ve Spojených státech začíná pociťovat první důsledky. Vyšší úrokové sazby znamenají, že méně lidí si bude moci dovolit hypotéku. Na průměrný dům, který stojí v USA přibližně 300 000 dolarů, jste potřebovali ještě začátkem roku složit kapitál něco přes 60 000. Dnes, při 5% sazbě, je to je 80 000 USD a náklady na měsíční splátku vzrostly v průměru o 300. dolarů. Takové zdražení bude znamenat vyloučení více než 16 milionů Američanů z realitního trhu, neboť nesplní podmínky pro poskytnutí hypotéky. Více než 2,5 milionu z nich budou prvokupci – mladí lidé.

Tento vývoj už patrno i na číslech prodaných domů. Prodej nových domů se meziměsíčně propadl o více než 16%. Naopak nájmy zaznamenaly výraznější růst. To jen ukazuje, že kupci jsou diskvalifikováni kvůli zpřísňujícím se nárokům, jejich poptávka klesá a přesouvají svůj zájem do dočasného pronájmu.

Nejvíce IT vývojářů v kryptosvětě pracuje na Ethereu
Na rozvoji Etherea pracuje téměř 4 000 aktivních vývojářů měsíčně, přičemž bitcoin jich má „jen“ 680 měsíčně. Ethereum je tedy zdaleka nejrozvinutějším ekosystémem na světě. Říká o tom zpráva Electric Capital, která odebrala téměř 500 000 úložišť kódu a 160 milionů odevzdaných kódů v rámci Web3 na měření aktivity vývojářů.

Je zajímavé, že i když zvyšování cen přitahuje nové vývojáře, ti zůstávají na trhu, i když cena klesá. To může naznačovat, že vývojáři vidí dlouhodobý potenciál své práce.

Přesto je počet vývojářů kryptomen ve srovnání s jinými odvětvími malý. Generální ředitel Apple Tim Cook v roce 2018 uvedl, že v systému iOS je registrováno 20 milionů vývojářů. V oblasti kryptomen je celkem odhadem 140 000 vývojářů, kteří v určitém bodě přispěli k rozvoji odvětví. Až 34 000 z nich se připojilo teprve minulý rok.

Každý měsíc předá kód v kryptomě 18 000 vývojářů a web3 projektech s otevřeným zdrojovým kódem, přičemž 4 000 pracuje na kryptoměnách na plný nebo částečný úvazek. Ve srovnání s tím existuje odhadem 14 milionů vývojářů javascriptu. Kryptomeny tak zůstávají malou, ale rychle rostoucí součástí IT ekosystému.

Motion blurred Financial District buildings with Trading Screen Data. Digitally generated image.

Nový týden přinese výsledky inflace a trhu práce
Úvod nového týdne bude poměrně vlažný a chudý na makroekonomická data. V úterý očekáváme výsledky inflace z EU, která se očekává na 7,6 % vs. 7,4% minulý výsledek. V pátek uvidíme data z amerického trhu práce. Míra nezaměstnanosti by měla klesnout na 3,5 % ze současných 3,6 % a očekává se za květen vytvoření 350 tisíc nových pracovních míst. Pátek bude v Číně omezeno obchodování na burzách, nakolik bude svátek – festival dračích lodí.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat