peníze

Blíží se prasknutí další technologické bubliny?

„Vždyť jsem vám to říkal,“ zní hromadně od lidí, kteří předpověděli propad. Odvolávají se při tom na býčí trh, kterému se investoři těšili už mnoho let, a srovnávají to s dot-com bublinou z konce 90. let. V dot-com propadu, který začal v březnu 2000, technologické akcie nakonec klesly téměř o 80 procent. To je druh kolapsu, který může postihnout každého, i když nestaví na technologické akce (nebo přesněji řečeno, nemyslí si, že na ně vsadil).

Určitě existuje mnoho paralel. Podobně jako v éře dot-com, i akciový boom, který začal v roce 2009 a později během pandemie mimořádně rostl, byl z velké části poháněn velmi nízkými až nulovými úrokovými sazbami, což přimělo investory více projevit zájem o společnosti, které slibovaly nadměrné výnosy . A jako v éře dot-com, opět jsme viděli řadu firem, které slibovaly produkty a výsledky, které nemohly splnit, jako například nákladní auta na vodíkový pohon.

Mezi lety 2022 a 2000 jsou však značné rozdíly. Ten hlavní je, že na rozdíl od éry dot-com jsou dnes mnohé z nejcennějších veřejně obchodovaných technologických společností skutečné společnosti – vyrábějí a prodávají věci, kterých si lidé cení, a obvykle tím dosahují zisku. Takže i když všechny společnosti jako Facebook, Google a Amazon zaznamenaly letos pokles cen akcií, neznamená to, že zanikají, jen investoři si už nemyslí, že jejich vyhlídky růstu jsou natolik přesvědčivé jako kdysi.

Za zmínku také stojí, že zatímco technologický průmysl zaměstnává mnoho lidí, podle odhadů Asociace průmyslu výpočetní techniky jich v roce 2021 bylo 5,8 milionu, což představuje jen asi 4 procenta celkové zaměstnanosti v USA.

Blíží se prasknutí další technologické bubliny?

Jednou divokou kartou v tomto srovnání a kontrastu je deflace krypto bubliny, která je samostatná, ale velmi souvisí s celkovou technologickou a akční bublinou. Na jedné straně se zdá, že cena bitcoinu a jiných jmen a produktů souvisejících s kryptoměnami se velmi rychle vypařuje, zatímco minulý podzim měl jeden bitcoin hodnotu 67 000 dolarů, dnes má kolem 28 000 dolarů. Na druhé straně, pokud jste si bitcoin koupili ještě v roce 2014, kdy stál kolem 700 dolarů, jste na tom dobře i dnes. Otázkou zůstává, zda jde o úplný kolaps kryptomen, nebo jen jeden z mnoha výkyvů směrem nahoru a dolů, které technologický svět zaznamenal za poslední desetiletí? Pokud krypto zkolabuje, ovlivní to jen lidi, kteří si koupili nebo použili dogecoin, Bored Ape NFT nebo nějaký jiný druh krypta, nebo by to mohlo vytvořit „nákazu“, která by mohla zničit globální ekonomiku?

Abstract Earth view from space with fiber optic cables rising from major cities. (World Map Courtesy of NASA: https://visibleearth.nasa.gov/view.php?id=55167)

I když se za posledních pár let hodně mluvilo o akciích a obchodování s akciemi, z velké části kvůli masivnímu nárůstu obchodování vyvolaného mobilními aplikacemi jako Robinhood, výrazně to aktivitě na akciovém trhu nepomohlo. Pokud jste v éře dot-com chtěli investovat do technologické akce, museli jste najít konkrétní technologickou akci, což mnoho lidí také udělalo. Ale teď pravděpodobně investujete do technologie, i když nechcete. Je to proto, že mnoho z největších technologických společností – jako Google, Facebook a Apple, s kombinovanou tržní kapitalizací více než 4 biliony dolarů – nyní tvoří významné části velkých akciových indexů. To znamená, že relativně konzervativní investiční nástroje, jako jsou indexové fondy provozované společnostmi Vanguard a Fidelity, vlastní velké množství technologických společností. Tím pádem malí investoři pravděpodobně vlastní technologické akcie a jsou nepřímo vystaveni také jejich propadu.

Další články autora

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat